Kontracepcija
Piemērotākās kontracepcijas metodes izvēle ir labākais veids, kā efektīvi novērst nevēlamu grūtniecību.
Kur vērsties?
Daudzas iestādes, piemēram, ģimenes plānošanas un sabiedrības veselības centri ir paredzēti, lai informētu jūs par kontracepcijas metodēm.
Ir pieejami ārsti (ģimenes ārsti un ginekologi), iespējams, arī vecmātes, farmaceiti un medmāsas, kas atbildēs uz jūsu jautājumiem un palīdzēs jums izdarīt informētu izvēli par kontracepciju.
Metodes
Pastāv dažādas kontracepcijas metodes, un katra no tām ir vairāk vai mazāk piemērota atkarībā no sievietes dzīvesveida. Sieviete ar veselības aprūpes speciālistu palīdzību izvēlas sev vispiemērotāko metodi.
Efektivitātes ziņā visas kontracepcijas metodes nav līdzvērtīgas. Kontraceptīvās efektivitātes standartmetodes ir progestagēni (kontracepcijas tabletes, implants, plāksteris un maksts gredzens) un pretapaugļošanās spirāle (IUD)/pretapaugļošanās sistēma (IUS).
Kontracepcijas tabletes
Tas ir visizplatītākais kontracepcijas veids. Ja tās lieto pareizi un regulāri, kontracepcijas tabletes ir vairāk nekā 99 % efektīvas. Tikai viena izlaista deva var izraisīt metodes kļūmi.
Visās kontracepcijas tabletēs ir viens vai divi hormoni — progestīns viens pats vai kopā ar estrogēniem, kas ir tuvi dabiskajam sievišķajam hormonam.
Ir 2 veidi:
Kā tas darbojas?
Tablete darbojas dažādos līmeņos: tā bloķē ovulāciju, padara plānāku dzemdes iekšējo sienu (endometriju) un maina dzemdes kakla gļotu konsistenci, ko izdala dzemdes kakls. Dzemdes kakla gļotas kļūst biezākas un novērš spermas kustību.
Sieviešu prezervatīvs
Sieviešu prezervatīvs ir plānas plastmasas maisiņš, kas tiek ievietots makstī. To var ievietot jebkurā laikā līdz 8 stundām pirms dzimumlocekļa ievadīšanas un novērst spermas iekļūšanu dzemdē, jo tas darbojas kā barjera uz dzemdes kakla.
.
Paturiet prātā
Sieviešu un vīriešu prezervatīvi efektīvi pasargā no seksuāli transmisīvām infekcijām (STI).
Implants
Kontraceptīvais implants ir plāns lokans stienītis, ko ārsts ievieto un implantē zem ādas rokas augšējās daļas iekšpusē, izmantojot vietējo anestēziju.
Kā tas darbojas?
Kontraceptīvais implants izdala hormonu progestīnu periodā līdz trīs gadiem. Nepārtraukta progestogēna izdalīšana novērš ovulāciju un sabiezina gļotas, kas izdalās no dzemdes kakla, apgrūtinot spermas iekļūšanu dzemdē un neapaugļotas olšūnas sasniegšanu.
Paturiet prātā
Implants nenovērš seksuāli transmisīvās infekcijas. Šīs infekcijas var novērst tikai prezervatīvi (vīriešu un sieviešu).
Long-acting reversible contraception – the effective and appropriate use of long-acting reversible contraception. Valsts sieviešu un bērnu veselības sadarbības centrs. Pēc Nacionālā veselības un klīnikas izcilības institūta pasūtījuma, 2005. gada oktobris. Publicējis RCOG Press. ISBN 1-904752-18-7
Trussell J. Contraceptive failure in the United States. Kontraception 83 (2011) 397–404.
Pretapaugļošanās spirāle (IUD/IUS)
Pretapaugļošanās spirāle ir efektīva kontracepcijas metode ar ilgstošu iedarbību no 3 līdz 5 gadiem.
Šo ierīci ievieto dzemdes dobumā.
Ir 2 veidu pretapaugļošanās spirāles:
Vara pretapaugļošanās spirāles iedarbība ir divējāda:
Hormonālā pretapaugļošanās spirāle darbojas 3 līmeņos:
Paturiet prātā
Pretapaugļošanās spirāle (IUD/IUS) neaizsargā no seksuāli transmisīvām infekcijām (STI). Šīs infekcijas var novērst tikai prezervatīvi (vīriešu un sieviešu).
Maksts gredzens
Tas ir elastīgs gredzens, kas izgatavots no porainas plastmasas un satur estrogēnu un progestīna hormonu savienojumu.
Kā tas darbojas?
To ievieto maksts iekšpusē, un hormoni izdalās 3 nedēļas. Trešās nedēļas beigās vaginālais gredzens jāizņem.
Tas izdala estroprogestīvo hormonu novēršot ovulāciju un izmaina gļotas, lai novērstu spermas kustību caur dzemdes kaklu.
Paturiet prātā
Maksts gredzens nepasargā no seksuāli transmisīvām infekcijām. Šīs infekcijas var novērst tikai prezervatīvi (vīriešu un sieviešu).
Kontraceptīvais plāksteris
Kontraceptīvais plāksteris vai transdermālā ierīce līdzinās “markai”. To var uzlikt uz sēžamvietas, vēdera vai rokas ārpuses.
Pēc uzlikšanas tas jāmaina katru nedēļu, 3 nedēļas.
Kā tas darbojas?
Tas izdala estroprogestīvo hormonu, novēršot ovulāciju un izmainot gļotas, lai bloķētu spermas virzību caur dzemdes kaklu.
Paturiet prātā
Kontraceptīvais plāksteris nepasargā no seksuāli transmisīvām infekcijām. Šīs infekcijas var novērst tikai prezervatīvi (vīriešu un sieviešu).
Tikai progestīnu saturoši, injicējami kontracepcijas līdzekļi
Šo kontracepcijas metodi veido intramuskulāra sintētiska progestīna injekcija ik pēc 3 mēnešiem.
Kā tas darbojas?
Progestīns novērš ovulāciju, maina gļotas, lai bloķētu spermatozoīdu kustību caur dzemdes kaklu un maina endometriju.
Paturiet prātā
Tikai progestīnu saturoši injicējamie kontracepcijas līdzekļi nepasargā no seksuāli transmisīvām infekcijām. Šīs infekcijas var novērst tikai prezervatīvi (vīriešu un sieviešu).
Sterilizācija kā kontracepcijas metode
Sterilizācija kontracepcijas nolūkos jāuzskata par galīgu un pastāvīgu.
Kā tas darbojas?
Vīriešiem tā ir vazektomija, bet sievietēm — olvadu nosiešana vai divpusēja olvadu nosiešana.
Paturiet prātā
Šādu iejaukšanos praktizē tikai veselības aprūpes iestādēs vai nu privātajās vai valsts.
Spermicīdi
Kā tas darbojas?
Spermicīdi ir vielas, kas neitralizē vai iznīcina spermatozoīdus.
Tie ir pieejami putu, krēma, želejas vai olšūnu veidā, kas tiek ievietotas makstī. Tie jālieto kopā ar prezervatīviem (vīriešu un sieviešu), diafragmu vai dzemdes gredzenu.
Paturiet prātā
Spermicīdi nepasargā no seksuāli transmisīvām infekcijām.
Šīs infekcijas var novērst tikai prezervatīvi (vīriešu un sieviešu).
Dabiskās metodes
Kā tas darbojas?
Šīs metodes ietver ovulācijas perioda noteikšanu, lai izvairītos no auglīga dzimumakta šajā laika posmā.
Paturiet prātā
Dabiskās metodes ir neuzticamas un neskaidras, jo ovulācijas periods var notikt pirms vai pēc tam, kad tas ir sākotnēji paredzēts atbilstoši dzīvesveidam, atkarībā no sievietes vai pāra…
Diafragma un dzemdes gredzens
Kā tas darbojas?
Diafragma un dzemdes gredzens ir ierīces, kas pēc formas ietilpst maksts iekšpusē un aptver dzemdes kaklu, lai novērstu spermas kustību.
Šīs ierīces jāievieto pirms dzimumakta un jāizņem pēc vairākām stundām. Bieži vien ir ieteicams to apvienot ar spermicīdu izmantošanu.
Paturiet prātā
Diafragma vai dzemdes gredzens neaizsargā no seksuāli transmisīvām infekcijām. Šīs infekcijas var novērst tikai prezervatīvi (vīriešu un sieviešu).
Avārijas kontracepcija
To lieto dzimumakta bez izsargāšanās vai bez pietiekamas izsargāšanās gadījumā (kontracepcijas metodes neesamība vai tās neizdošanās…).
Kā tā darbojas?
Perorālo avārijas kontracepciju sauc arī par “nākamā rīta tableti”, kas jālieto pēc iespējas ātrāk pēc dzimumakta bez izsargāšanās.
Paturiet prātā
Perorālā avārijas kontracepcija ir metode, ko drīkst lietot tikai reizēm. Tā nedrīkst aizstāt parasto kontracepcijas metodi.
Vara pretapaugļošanās spirāli var lietot kā avārijas kontracepcijas līdzekli līdz 5 dienām pēc dzimumakta bez izsargāšanās.
*Nacionālais veselības dienests