Контрацепция
Изборът на подходящия за вас метод за контрацепция е най-добрият начин успешно да предотвратите нежелана бременност.
Към кого да се обърна?
Специализирани лечебни заведения като медицински центрове и центрове за семейно планиране са на разположение да ви информират относно методите за контрацепция.
Предписващите лекари (общопрактикуващи лекари и гинеколози), акушерки, фармацевти и медицински сестри винаги са готови да отговорят на въпросите, които ви интересуват и да ви помогнат да направите информиран избор за метода за контрацепция.
Методите
Съществуват различни методи за контрацепция, като всеки от тях е подходящ по свой начин в зависимост от начина на живот на жената. С помощта на здравни специалисти жената избира метода, който е най-добър за нея.
Методите за контрацепция не са равностойни по отношение на успеваемостта. Референтните методи по отношение на успеваемостта на контрацепцията са тези на прогестагените (противозачатъчно хапче, имплант, пластир или вагинален пръстен) и вътрематочното устройство (IUD).
Противозачатъчно хапче
Това е най-разпространеният вид контрацепция. Ако се приема правилно и редовно, противозачатъчното хапче има успеваемост над 99%. Дори един пропуснат прием може да доведе до неуспех на контрацепцията.
Всички противозачатъчни хапчета съдържат един или два хормона — или само прогестин, или прогестин в комбинация с естрогени, които са близки до естествения женски хормон.
Съществуват два вида противозачатъчни хапчета:
Как действа?
Хапчето действа на различни нива: блокира овулацията, изтънява вътрешната стена на матката (ендометриума) и променя консистенцията на цервикалната слуз, която се секретира от маточната шийка. Цервикалната слуз става по-гъста и пречи на придвижването на сперматозоидите.
Женски презерватив
Женският презерватив представлява тънка гумена торбичка, която обвива влагалището. Можете да го поставите до 8 часа преди проникването, като в ролята си на бариера, препречва пътя на сперматозоидите към матката.
.
Запомнете
Женските и мъжките презервативи ефективно предотвратяват полово предаваните инфекции (ППИ).
Имплант
Противозачатъчният имплант представлява тънка гъвкава пръчица, която се имплантира под кожата на горната вътрешна страна на ръката — процедурата се извършва от лекар и под упойка.
Как действа?
Противозачатъчният имплант отделя хормона прогестин в продължение на до три години. Непрекъснатото отделяне на прогестоген предотвратява овулацията и сгъстява слузта от шийката на матката, правейки преминаването на сперматозоидите към утробата и достигането им до неоплодена яйцеклетка трудна задача.
Запомнете
Противозачатъчният имплант не предотвратява полово предаваните инфекции. От тях ви предпазват единствено презервативите (женски и мъжки).
Дългодействащи обратими контрацептиви — ефективната и целесъобразна употреба на дългодействащи обратими контрацептиви.
National Collaborating Centre for Women’s and Children’s Health. Commissioned by the National Institute for Health and Clinic Excellence, October 2005. Published by RCOG Press. ISBN 1-904752-18-7
Trussell J. Contraceptive failure in the United States. Contraception 83 (2011) 397–404.
Вътрематочно устройство (IUD/IUS)
Вътрематочното устройство е ефективен метод за контрацепция с дълъг период на действие от 3 до 5 години.
Устройството се поставя в маточната кухина. Съществуват два вида вътрематочни устройства:
Медната спирала има двойно действие:
Хормоналната спирала действа на 3 нива:
Запомнете
Вътрематочното устройство (IUD/IUS) не предотвратява полово предаваните инфекции (ППИ). От тях ви предпазват единствено презервативите (женски и мъжки).
Вагинален пръстен
Той представлява гъвкав пръстен, направен от пореста пластмаса, който съдържа комбинация от хормоните естроген и прогестин.
Как действа?
Поставя се във влагалището и отделя хормоните в продължение на 3 седмици. Вагиналният пръстен трябва да бъде премахнат в края на третата седмица.
Той освобождава естропрогестативен хормон, предотвратяващ овулацията и променя консистенцията на цервикалната слуз, като така пречи на движението на сперматозоидите през шийката на матката.
Запомнете
Вагиналният пръстен не предотвратява полово предаваните инфекции (ППИ). От тях ви предпазват единствено презервативите (женски и мъжки).
Противозачатъчен пластир
Противозачатъчният пластир или трансдермален пластир изглежда като „печат“. Той може да се постави върху седалището, коремната област или външната страна на ръката.
След поставяне, трябва да се сменя на всеки 3 седмици.
Как действа?
Той освобождава естропрогестативен хормон, предотвратяващ овулацията и променя консистенцията на цервикалната слуз, като така пречи на движението на сперматозоидите през шийката на матката.
Запомнете
Противозачатъчният пластир не предотвратява полово предаваните инфекции (ППИ). От тях ви предпазват единствено презервативите (женски и мъжки).
Инжекционни контрацептиви, представени само от прогестин
Този метод за контрацепция се състои в трансмускулно инжектиране на синтетичен прогестен на всеки 3 месеца.
Как действа?
Прогестинът предотвратява овулацията, променя консистенцията на цервикалната слуз, като така блокира движението на сперматозоидите през шийката на матката и изменя ендометриума.
Запомнете
Инжекционните контрацептиви, предназначени само за прогестин, не предотвратяват полово предаваните инфекции (ППИ). От тях ви предпазват единствено презервативите (женски и мъжки).
Стерилизация като метод за контрацепция
Стерилизацията с контрацептивна цел трябва да се счита за окончателна и постоянна.
Как действа?
При мъжете, това е вазектомията, а при жените — „връзването“ или лигацията на маточните тръби.
Запомнете
Тези интервенции се извършват само в лечебни заведения, било то частни или държавни.
Спермициди
Как действат?
Спермицидите са вещества, които неутрализират или унищожават сперматозоидите.
Имат формата на пяна, крем, желе или яйце и се вкарват във влагалището. Спермицидите могат да се използват в комбинация с презервативи (мъжки или женски), диафрагма или цервикална капачка.
Запомнете
Спермицидите не предотвратяват полово предаваните инфекции (ППИ).
От тях ви предпазват единствено презервативите (женски и мъжки).
Естествени методи
Как действат?
Естествените методи се състоят в идентифициране на периода на овулация с цел да се избегне сношение по време на фелтилния период.
Запомнете
Естествените методи не са надеждни и ясни, тъй като, в зависимост от начина на живот на жената или двойката, периодът на овулация може да настъпи преди или след очакваната дата.
Диафрагма и цервикална капачка
Как действат?
Диафрагмата и цервикалната капачка са устройства със специална форма, които се поставят във влагалището, като така покриват шийката на матката, препречвайки движението на сперматозоидите.
Устройствата трябва да бъдат поставени преди половия акт и да бъдат извадени няколко часа по-късно. Често се препоръчва комбинирането им със спермициди.
Запомнете
Диафрагмата и цервикалната капачка не предотвратяват полово предаваните инфекции (ППИ). От тях ви предпазват единствено презервативите (женски и мъжки).
Спешна контрацепция
Спешна контрацепция се използва в случай на незащитен или неадекватно защитен полов акт (неизползване или неуспех на контрацептивния метод…)
Как действа?
Пероралната спешна контрацепция се нарича още „таблетка за следващата сутрин“ и трябва да се приеме възможно най-скоро след незащитения полов акт.
Запомнете
Пероралната спешна контрацепция е метод, който трябва да бъде използван само от време на време. Тя не бива да замества редовните методи за контрацепция.
Медната спирала може да се използва като спешна контрацепция до 5 дни след незащитения полов акт.